ОТНОСНО ОСОБЕНИТЕ ПРАВА НА СЪПРУГА – НЕДЛЪЖНИК В ХОДА НА ИЗПЪЛНИТЕЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО

В случаите на принудително изпълнение по реда на Гражданския процесуален кодекс (ГПК) законодателят предвижда редица специфични права в полза на съпруга-недлъжник (СН). Фикцията за специфичното ползване на вещите – обект на принудително изпълнение, създава допълнителни гаранции за ползвателите им – СН и членове на семейството, предоставяйки възможност на СН да осуети продажбата при определени условия, да изиска промяна на обекта – предмет на принудително изпълнение, както и да придобие вещта на най-високата постигната при наддаването цена вместо лицето, което я е предложило. Следва да се отбележи, че тези права са предоставени само в полза на съпруг, който няма качеството длъжник и вещта не е предоставена като обезпечение в полза на кредитора по взаимно съгласие на съпрузите.

Изпълнението спрямо определена вещ – съпружеска общност (т.е. такава вещ, която е придобита по време на брака и не е лична собственост на който и да било от съпрузите) може да бъде осуетено от СН като последният предложи извършването на продажба на вещ – индивидуална собственост на съпруга-длъжник, или изпълнение спрямо друга вещ, притежавана в семейна имуществена общност (СИО). По този начин право на СН е да степенува полезността на притежаваните в режим на СИО вещи спрямо интересите на семейството, а ако съдебният изпълнител не се съобрази с искането на СН за насочване на изпълнението, последният има право да обжалва действията му. Като отлика от това право, при продажба на съсобствен имот обикновеният съсобственик не може да иска промяна на обекта на принудително изпълнение.

Когато в хода на изпълнителното производство се установи, че определена вещ е притежавана в режим на СИО (което често на практика се получава като информация от наличната при данъчните власти база данни, изискана от съдия-изпълнителя), с цел защита на интересите на семейството е създадено изрично задължение за уведомяване на СН при иницииране на продажбата ѝ. Това уведомление гарантира упражняването на правото на СН да осуети продажбата като закупи частта от вещта - обект на принудително изпълнение, собственост на съпруга-длъжник, по цената, определена от ЧСИ или назначения от него оценител. Това право може да се упражни до деня, предхождащ деня на проданта. И тук следва да се отбележи, че такова право обикновеният дялов съсобственик отново няма. Нещо повече – ако СН не е упражнил това свое право, но е участвал в наддаването, същият има право да бъде обявен за купувач, ако при съставянето на протокола за проданта заяви, че желае да закупи имота по най-високата предложена цена. В този случай законодателят отново присъжда предимство на интересите на СН – както пред тези на наддавачите, така и пред интересите на дяловия съсобственик.

Все пак, законът поставя определени ограничения и спрямо СН – същият няма право да прави възражения за по-голям дял поради повишен принос в придобиване на вещта – предмет на принудително изпълнение. Това правило допуска изключения в практиката, които са обосновани на предходно инициирани съдебни производства между съпрузите по повод установяване на по-голям принос, уговорки в брачни договори, трансформация на лично имущество и др.

СН е едно от легитимираните да обжалват действията на съдия-изпълнителя лица, комуто се предоставя право да оспори съществуването или размера на вземането – предмет на взискване, на същите основания и по същия ред, както съпруга – длъжник, кaквото право не се предоставя на дяловия съсобственик.

 

Автор: Людмил Карауланов

Настоящият текст е изготвен единствено с информационна цел и не представлява правен съвет. При нужда от съдействие при участие в публична продан или в изпълнителния процес като цяло може да разчитате на екипа на „Наутилекс“ ООД и богатия опит на нашите експерти в областта. Оставаме на разположение за консултации на e-mail office@nautilex.bg